A legtöbb törtes feladat része a törtek közös nevezőre hozása. Ezt alapvetően háromféleképpen tudod megtenni. A lényege mindkettőnek ugyanaz, de vannak előnyök és hátrányok, amelyek nem árt mérlegelned. Nézzük meg, miről is van szó!
Mikor van szükséged a törtek közös nevezőre hozására?
Elsőként tisztázzuk, hogy mi is az a nevező. Ehhez jó, ha ismered a Teile der Frakturen, de most elég lehet annyi is, hogy a törtvonal alatti számról beszélünk.
De mégis mikor alkalmazzuk a törtek közös nevezőre hozását?
- törtek összeadásakor,
- törtek kivonásakor,
- törtes egyenleteknél,
- olyan feladatoknál, amelyek igénylik a közös nevezőt (például, ha úgy kell ábrázolnod, hogy jobb, ha közös nevezőre hozod a törteket).
A törtek közös nevezőre hozása lépésről lépésre
Amint már említettem, alapvetően kétféle módszer létezik a törtek közös nevezőre hozására. Mindkettőhöz ismerned kell, hogyan bővítjük a törteket.
Törtek közös nevezőre hozása egyszerű szorzással
A legegyszerűbb módszer az, ha a törtek nevezőjét összeszorzod. Ilyenkor ügyelj arra, hogy a számlálót is be kell szoroznod a másik tört nevezőjében lévő számmal! Mutatom is egy példán keresztül:
Elsőként beszorzod a második tört nevezőjében lévő számmal az első tört számlálóját és nevezőjét is, majd ezt fordítva is megteszed:
Így fog kinézni:
Ezután pedig már csak a szorzást kell elvégezned:
A módszer előnye, hogy nagyon gyorsan elvégezhető. Hátránya, hogy egyes törtek esetében nagy szám kerülhet a nevezőbe, és azzal nehéz lehet számolni.
Törtek közös nevezőre hozása csak az egyik tört bővítésével
Előfordul, hogy az egyik tört nevezője éppen a többszöröse a másik tört nevezőjének. Ilyenkor felesleges a kettőt összeszorozni, mert nagyobb számokat kapsz, és azokkal nem olyan jó számolni.
Helyette az a megoldás, hogy az egyik törtet kibővíted a másik tört nevezőjére.
Nézzünk is rá egy példát, így érthetőbb lesz:
Amint látod, a két nevező a 2 és a 4. A 4 többszöröse a 2-nek, mert a 2-vel el tudod osztani a 4-et.
Ehhez a számlálót és a nevezőt is 2-vel kell megszoroznod:
Már közös nevezőre is hoztad a két törtet:
A módszer előnye, hogy nagyon egyszerű és nem kell nagy számokkal számolnod. Hátránya, hogy viszonylag ritkán tudod alkalmazni.
Törtek közös nevezőre hozása a legkisebb közös többszörös megkeresésével
Előfordulhat, hogy a két nevező összeszorzásával (1. módszer) nagyon nagy számot kapnál, és nem szeretnél azzal számolni. Ilyenkor egyszerűbb lehet, ha megkeresed a két nevező legkisebb közös többszörösét.
Nézzünk erre is egy példát:
Ha összeszorzod a 25-öt és a 35-öt, akkor 875-öt kapsz. Beláthatod, hogy olyan törtekkel, amelyeknek 875 a nevezője, nem nagyon jó számolni.
Ilyenkor az első lépés a két nevező legkisebb közös többszörösének meghatározása. Ezt itt most nem részletezem, fent linkeltem egy érthető cikket.
A lényeg az, hogy a 25 és a 35 legkisebb közös többszöröse a 175. Ez sem kicsi szám, de azért barátságosabb, mint a 875.
A kérdés már csak az: mit kezdj ezzel?
Nézd meg, hogy a 175-ben hányszor van meg a 25 és a 35!
Meg is kaptad a végeredményt:
Ennek a módszernek az előnye, hogy a törtek közös nevezőre hozásakor el tudod kerülni az extra nagy számokkal való számolást. A hátránya, hogy mérlegelned kell, megéri-e a legkisebb közös többszörös kiszámolásával is foglalkozni.
Bármelyik módszert is használod a törtek közös nevezőre hozására, a lényeg, hogy a végeredmény jó legyen. Használd azt, amelyik neked kényelmesebb, szimpatikusabb, mert mindegyik jó megoldást ad.